O nas

Śląski Oddział – Inicjatywa Firm Rodzinnych


Województwo śląskie od listopada 2016r. może się poszczycić oddziałem największej i najstarszej organizacji reprezentującej firmy rodzinne w Polsce.

W skład założycieli weszło ponad 40 osób z blisko 30 firm, od mikro po duże przedsiębiorstwa. Reprezentują najważniejsze sektory gospodarki takie jak IT, HR, produkcja oraz usługi.

Nasi członkowie są rozsiani po całym terenie województwa śląskiego: od Częstochowy, przez Katowice, aż po Bielsko-Białą, w tym również z Zawiercia. Są jednak z nami także firmy z województwa opolskiego, z którym chcemy wspólnie podejmować nowe inicjatywy. – opowiada Łukasz Rotarski, Prezes Oddziału (firma ANRO, Zawiercie). Śląski oddział został powołany po to, by stworzyć platformę dla firm rodzinnych z naszego województwa, przede wszystkim do wymiany wiedzy oraz do integracji biznesowej i towarzyskiej, kontynuuje Rotarski.

W organizacjach branżowych firmy skupiają się na specyfice swojego biznesu, a także chronią swoje know-how, aby konkurent go nie podpatrzył. W naszej organizacji  możesz się otworzyć, ponieważ najważniejszą uwagę kierujemy na relacje osobiste. Na drugim planie są wspólne interesy i biznes, które dzieją się „przy okazji”, wynikają już z wzajemnego zaufania – mówi Prezes Oddziału.

Firmy rodzinne chcą się zrzeszać po to, aby wspierać i rozwijać własne biznesy oraz budować organizację, która będzie reprezentować wspólne interesy. Jako grupa, stanowią największy odsetek przedsiębiorstw – zarówno w Polsce, jak i w UE. To właśnie firmy rodzinne w głównej mierze tworzą gospodarkę i PKB naszego kraju, stanowią od 70% do 90% wszystkich firm – nie wliczając gospodarstw rolnych. Chcą być doceniane, traktowane sprawiedliwie i po partnersku przez decydentów, którzy tworzą warunki dla prowadzenia biznesu w Polsce. A te są bardzo dalekie od ideału.

Przedsiębiorcy czują się często samotni z problemami, które ich dotykają. W naszej organizacji mogą spotkać się z osobami z różnych branż, które stoją przed podobnymi wyzwaniami, ale na przykład na innym etapie zaawansowania. Mogą być dla siebie wzajemnym wsparciem, źródłem cennej i praktycznej wiedzy oraz obdarzyć się zaufaniem. Budują się mocne, trwałe relacje i kapitał społeczny, co w konsekwencji zmniejsza koszty transakcyjne. To niezwykle istotne w świetle ubiegłorocznego badania KRDiRF, po którym straty wynikające z braku wzajemnego zaufania polskich przedsiębiorców wyceniono na 281 miliardów złotych. – opowiada Rotarski.

Zmiany jakościowe nie będą mieć miejsca bez aktywności samych zainteresowanych, w tym wypadku przedsiębiorców rodzinnych. Leży to w naszym wspólnym interesie i nikt za nas tego nie przypilnuje. Dlatego też zapraszam serdecznie do Stowarzyszenia IFR oraz do Oddziału Śląskiego! – podsumowuje. Aby dołączyć do Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wystarczy wypełnić formularz na stronie http://firmyrodzinne.pl

Powyższy tekst jest częścią artykułu, który ukazał się w magazynie Europrojekty – PL
Link do materiału: http://www.europrojekty-pl.pl